Tmerr në Kinë, një burrë plagos me thikë 7 fëmijë dhe 2 kalimtarë jashtë shkollës fillore

Një njeri që mbante një thikë ka plagosur këtë të premte shtatë fëmijë dhe dy kalimtarë,  jashtë një shkollë fillore në Kinën veriperëndimore, ka thënë media shtetërore, duke theksuar terrorin e kalimtarëve.

I dyshuari në incidentin e së premtes, Lei Mingyue, 58 vjec, sulmoi nxënësit në qytetin e Hanzhong,  plagosi dy kalimtarë dhe u  përpoq t’i shpëtonte forcave të policisë.

Lei, i cili u arrestua pas një operacioni të shpejtë policor, kishte qenë i dënuar për vjedhje dhe kërkonte “hakmarrje ndaj shoqërisë”, thotë policia deri diku e paqartë në lidhje me motivet e tij.

Fotografitë e postuara tregonin fëmijët duke futur në një ambulancë. Policia thotë se të gjitha viktimat janë dërguar në një spital dhe se incidenti ishte ende duke u hetuar.

Krimi i dhunshëm është i rrallë në Kinë në krahasim me shumë vende të tjera, por ka pasur një seri sulmesh me thikë vitet e fundit.