“Toka jonë”, bosët e drogës dhe prostitutave, arrestohen14 shqiptarë

Policia italiane ka shkatërruar një bandë shqiptarësh të akuzuar për kontrollin etrafikut të drogës dhe prostitutave në Milano.

Mediat italiane raportojnë se në vijim të operacionit të koduar ‘Toka jonë’ janë ekzkuetuar sot 14 urdhër-arreste për akuzat e “shfrytëzimit të prostitucionit” dhe “trafikut ndërkombëtar të drogës”.

Sipas policisë grupi shqiptar ishte vënë në ndjekjen e policisë që në janar të 2015, kur policia e Milanos kishte zbuluar lidhjet e tyre me trafikun e drogës dhe njerëzve dhe mundi të arrestojë dy shqiptarë, që u kapën me kokainë.

Nga hetimet ka dalë se shqiptarët shfrytëzonin femra nga Rumania e Moldavia dhe paratë që fitoheshin nga ato i hidhnin në trafikun e kokainës nga Holanda për në Itali.