Trondit ish-Presidenti ukrainas: Gabimi më i madh ishte që nuk thirra ushtrinë kundër popullit

Ish-Presidentit të Ukrainës, Viktor Janukoviç, i cili u rrëzua nga pushteti në shkurt të vitit 2014, tha të premten se gabimi i tij i vetëm ishte që nuk i bëri thirrje ushtrisë dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për t’i dhënë fund trazirave.

Gjatë trazirave të Ukrainës kundër pushtetit të Janukoviçit, pati edhe të vdekur, ndërsa opozita ukrainase e detyroi Presidentin që të ikte nga Ukraina. Pas largimit, në vilën e tij u zbulua jeta superluksoze që bënte ndërkohë që populli varfërohej çdo ditë e më shumë.

Janukoviç kishte mbështetjen e Moskës për të vazhduar me pushtetin antievropian. Pas largimit të tij, Rusia e aneksoi Krimenë, ndërkohë disa territore tjera të Ukrainës vazhdojnë të jenë nën kontrollin e seperatistëve rusë