Vdekja e Fidel Kastros/ Kuba në zi, por në Miami festohet. Pije e kërcim

Fidel Castro, ish-Presidenti dhe lideri i Revolucionit Komunist, ka vdekur në moshën 90-vjeçare, ka njoftuar vëllai i tij, Raul.

Sipas BBC, e cila i referohet të vëllait të tij, presidentit Raul Castro, “Komandanti supreme i revolucionit kubanez ka vdekur në orën 22:29 min këtë mbërmje”.

Mbërmë gjatë një pronocnimi në televizion natën vonë ai tha se Fidel Castro kishte vdekur dhe do të digjej sot, ndërkohë që vendi do të mbajë disa ditë zi kombëtare.

Kur e mori pushtetin dhe Kubëne bëri shtet me një parti, Kastro u premtoi mbështetësve të tij ai u tha se po ia kthente Kubën, popullit, por u akuzua për diktaturë dhe shtypje të dhunshme të opozitës.

Festa në Miami

Qindra kubano-amerikanë kanë pushtuar rrugët e Miami me gota në duar e pankrata duke festuar vdekjen e diktatorit.

Mëngjesin e sotëm, qindra vetë kanë pushtuar rrugët. Qindra njerëz dolën në rrugë në ngazëllim, pasi u njoftua se Castro kishte vdekur.

Ndërsa njerëzit pinin, ngrinin dolli, të tjerë kërcenin në rrugë dhe mbanin kamerat e telefonit gati të fiksonin momentet historike.

Popullsia në Miami është 70 për qind hispanike dhe latine dhe më shumë se gjysma me origjinë kubane.