Video/ Avioni i Obamës me vonesë në aeroportin Berlinit

Air Force One u nis nga Athina në orën 15:04. Mbërritja e tij në aeroportin e Berlinit u shty pak për shkak të motit të keq. Avioni i Presidentit, Barack Obama u ul rreth orës 17:51 në pjesë ushtarake të aeroportit.

Rreth 15 minuta më pas Obama doli nga avioni dhe u prit nga përfaqësues të qeverisë federale, ambasada amerikane dhe Forcat e Armatosura Gjermane.

Më pas eskorta e tij u drejtua për në hotelin luksoz “Adlon”, ku presidenti do të takohet në darkë me Kancelaren, Angela Merkel, raporton panorama. 

Vizita e Obamës në Gjermani është pjesë e turit të tij të fundit si Presidenti i SHBA-ve pasi mandati i tij përfundon më 20 janar.

avioniobama 1