VIDEO/ Shpërthimi i tritolit në Fushë Krujë, pamjet e arrestimit të 3 autorëve. Ja emrat

Te persona janë vënë në pranga pas shpërthimit të eksplozivit në Fushë Krujë, ndërsa policia thotë se ngjarja ka ndodhur pas një sherri familjar që ka pasur njëri prej autorëve me pronarin e rrobaqepsisë ku është hedhur tritoli.

Personat e arrestuar janë:

Skënder Vathi  49 vjeç, banues në Fushë-Krujë;

Erjon Tema  19 vjeç, banues në Krujë;

Erges Duka 23 vjeç, banues në Fushë-Krujë.

Këta persona ditën e djeshme rreth orës, 17:45 në lagjen “Punëtori” në Fushë-Krujë, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, për motive të dobëta kanë vendosur një sasi lënde plasëse eksplozive në mjetin tip Volsvagen Passat me targa AA 545 LS në pronësi të 48-vjeçarit me inicialet S. T., banues në Fushë-Krujë, të cilin e kishte të parkuar pranë biznesit të tij, rrobaqepësi.

Si pasojë e shpërthimit është dëmtuar xhami i përparmë i makinës, xhamat e rrobaqepësisë, si dhe janë dëmtuar 5 automjete të tjerë të parkuara aty pranë.

Efektivat e Policisë sapo kanë marrë dijeni për ngjarjen kanë shkuar menjëherë në vendngjarje, të cilët kanë këqyrur vendin e ngjarjes, mbledhur provat materiale dhe pyetur dëshmitarë me qëllim zbulimin dhe zbardhjen e plotë të saj.

Personat e mësipërm janë persona me precedentë penalë të mëparshëm në fushën e veprave penale kundër jetës dhe pronës.

Dosja i ka kaluar Prokurorisë së Krujës për veprime të mëtejshme për veprat  penale “Shkatërrimi i pronës me eksploziv” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”.


Eksplozivi ne Fushe Kruje, arrestimi i autoreve by news-al