ZYRTARE/ Pas tragjedisë, pezullohet finalja e Kupës së Amerikës

Finalja e Kupës së Amerikës së Jugut është pezulluar në shenjë solidariteti për tragjedinë ajrore e cila ka tronditur botën e futbollit pasi kanë humbur jetën shumë prej futbollistëve të skuadrës braziliane, Chapecoense.

Avioni i “LAMIA Airlines” i cili po transportonte 81 pasagjerë mes tyre dhe futbollistët e skuadrës braziliane që pritej të luante kundër Atlético de Colombie në finalen e Kupës Amerikano-jugore.

Aeroplani u rrëzua në Medelin të Kolumbisë dhe për pasojë kanë humbur jetën 75 persona ndërsa vetëm 6 kanë shpëtuar dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetën.