50 traditat, kuriozitetet dhe supersticionet më të çuditshme të dasmave

Dasmat janë plot tradita dhe supersticione. Huffingtonpost ka përmbledhur 50 supersticionet më të çuditshme nga e gjithë bota. Nga origjina e fustani të bardhë, vellos, unazës, festa e beqarisë e deri ç’duhet të bëjë nusja dhe familja gjatë dasmës.

Fat i mirë dhe fati i keq
1. Kur një nuse fut sheqer në dorezën e saj sipas kulturës greke, sheqeri do ta ëmbëlsojë bashkimin.
2. Anglezët besojnë se gjetja e një merimange në fustanin e nuses do të sjellë fat të mirë.
3. Në traditën angleze e mërkura konsiderohet si dita më e mirë për t’u martuar, krahas kësaj ata e përdorin dhe të hënën kur dëshirojnë mirëqenie apo të premten kur dëshirojnë shëndet.
4. Dhëndri e mban nusen përmes portës dhe kjo gjë tregon se ai do ta mbrojë atë trimërisht nga e keqja dhe përgjimi i shpirtrave poshtë.
5. E shtuna konsiderohet si dita më pafat për tu martuar sipas folklorit anglez.
6. Romakët e lashtë studionin gjurmët e futjes së derrave në stallë për të përcaktuar ditën më më fat për tu martuar.
7. Shiu në dasëm konsiderohet si fat i mirë bazuar në traditën Hindu.
8. Për fat të mirë, egjiptianët pickonin nusen. Ngjan e dhimbshme!
9. Nuset në Lindjen e Mesme pikturojnë duart dhe këmbët e tyre me hëna që të jenë të mbrojtura nga syri i keq.
10. Çekët kanë si traditë që në vend të orizit të hedhin bizele mbi të sapomatuarit.
11. Një nuse suedeze vendos një monedhë të argjendtë nga i ati dhe një monedhë të artë nga e ëma në këpucët e saj gjë që nënkupton se ajo nuk do të jetë në asnjë hap pa ata.
12. Në Finlandë tradicionalisht nusja shkonte derë më derë duke mbledhur dhurata i shoqëruar nga një burrë i vjetër i martuar i cili përfaqëson një martesë të gjatë dhe të shëndetshme.
13. Nuset marokene para dasmës bëjnë banjë me qumësht që të pastrojnë veten.
14. Në Hollandë të sapomartuarit mbjellin jashtë në oborrin e shtëpisë së tyre një pemë pishe që përfaqëson pjellorinë dhe fatin.

Është vendosur një unazë…
1. Unazat e fejesës dhe martesës vihen në gishtin e katërt të dorës së majtë sepse dikur që mendohej se gjaku që kalonte në këtë gisht shkonte direkt në zemër.
2. Seti i diamanteve në argjend ose ar u bë popullore si unazë fejese nga venecianët e pasur në fund të shekullit të katërmbëdhjetë.
3. Në gjuhën simbolike të bizhuve, një safir (e kaltër e fortë) nënkupton lumturi martesore.
4. Një unazë fejese me perlë thuhet se sjell fat të keq pasi forma e perlës përkon me atë të lotëve.
5. Një ndër unazat e para të fejesës që është dhënë në histori është ajo e princeshës Mari, e cila ishte e bija e Henrit të tetë.
6. Shtatëmbëdhjetë ton ar bëhen në çdo vit unaza martese në SHBA.
7. Unazat me gjarpër me pika, me sy rubini (e kuqe e thellë) u bënë shumë popullore në Anglinë viktoriane për dasma. Spiralja e gjarpërit simbolizonte përjetësinë.

Njohuri të modës
1. Mbretëresha Viktoria e nisi trendin e fustaneve të bardhë për botën perëndimore në vitin 1814, para kësaj nuset thjesht vishnin fustanet e tyre më të mirë.
2. Në Azi veshja e rrobave të dasmës me forma dhe piktura simbolizon besnikëri dhe një martesë të fortë.
3. Grekët e lashtë dhe romakët përmes vellos mbronin nusen nga shpirtrat e këqinj. Nuset mbanin gjithmonë një vello hedhur mbi fytyrë.
4. Në ditën e saj të dasmës Grace Kelly me një pjesë të brendshme tepër të bukur të stolisur me lidhëse 125 vjeçare.
5. Dizenjimi i shoqëruesve të nuses në dasmën e Jackie Kenedy ishte ai i një femre me shije. Ajo zgjodhi një lloj pëlhure mëndafshi rozë dhe fustan të kuq satin të krijuar nga dizenjatori Afro-Amerikan Ann Lowe.
6. Në Japoni e bardha ka qenë gjithmonë zgjedhja për veshjet e nuses shumë përpara se mbretëreshë Viktoria ta popullarizonte atë në botën perëndimore.
7. Dasma më e shtrenjtë që ka ndodhur ndonjëherë? Është martesa e sheikut Rashid Bin Saeed Al Maktoum, i biri i princeshës Salama në Dubai në maj të 1981. Kostoja? 44 milion dollarë.
8. Në Kore nuset mbajnë ngjyra të ndritshme si të kuqe apo të verdha për të bërë betimin e tyre.
9. Nuset mbajnë diçka “të vjetër” në dasmën e tyre gjë që simbolizon të vazhdosh të vjetrën.
10. Në Danimarkë nusja dhe dhëndri vishen në mënyrë të kryqëzuar për të hutuar shpirtrat e këqinj.
11. Nusja në veshjen e saj mban diçka ngjyrë blu që simbolizon; pastërti, besnikëri dhe dashuri.

Ushqimi dhe familja
1. Në Egjipt familja e nuses bën gatimet dhe për çiftin një javë pas dasmës kështu që çifti mund të qetësohet.
2. Në Afrikën e Jugut prindërit nuses dhe të dhëndrit mbajnë zjarr nga vatra e shtëpisë së tyre dhe e çojnë në vatrën e të sapomartuarve.
3. Tradita e tortës së dasmës vjen nga Roma antike, ku të afërmit thyenin një copë bukë mbi kokën e nuses për hir të pjellorisë.
4. Zakoni i tortës me shtresa doli nga një lojë ku nusja dhe dhëndri duhet të putheshin duke patur një tortë të lartë në mes dhe pa e rrëzuar atë.
5. Torta e dasmës së mbretëreshës Viktoria Peshonte plot 70 kilogramë.
6. Legjenda thotë se një vajzë e pamartuar do të shohë ëndrra me bashkëshortin e saj të ardhshëm nëse vendos një copëz tortë nga ajo e një dasme nën jastëkun e saj.
7. Një “përrallë” thënë nga plakat e vjetra është që: Nëse motra më e vogël nga të tri motrat martohet e para, motra e madhe ose mund të kërcejë zbathur në dasëm, ose s’do të gjejë kurrë bashkëshort.

Shfaqja tek festa e kokteilit
1. Në shumë kultura siç është ajo; Hindu dhe ajo e dasmave egjiptiane duart e nuses dhe të dhëndrit janë lidhur së bashku dhe kështu demonstrojnë vendimin e çiftit për të qëndruar me njëri-tjetrin si çift i martuar.
2. Nusja qëndron në të majtën e dhëndrit sipas traditës katolike sepse në të shkuarën dhëndri duhej ta kishte të lirë dorën e djathtë që të mund të luftonte nëse kishte ndonjë person që i kërkonte diçka të tillë.
3. Mesatarisht 7000 çifte martohen çdo ditë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
4. Tradita katolike e “të postuarit të njoftimeve” për të lajmëruar një martesë e ka origjinën shumë të largët. Ajo ndodhte ngaqë njerëzit donin të kuptonin se mos ekzistonte mundësia për një lidhje farefisnore mes dhëndrit dhe nuses.
5. Festa e beqarisë nga meshkujt nisi ushtarët spartanë të cilët u jepnin lamtumirën ditëve të beqarisë me një parti të ashpër.