Avioni luftarak rus përplaset në kuvertë dhe humbet në det

Një avion luftarak rus nga aeroplanmbajtësja e Admiral Kuznetsov ka dalë jashtë kuvertës gjatë uljes dhe ka humbur në det. Incidenti ndodhi pasi një nga pajisjet e jashtme të avionit u këput dhe ai e pati të pamundur ulej, njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes.

“Su-33” është avioni i dytë që ka humbur nga flota Kuznetsov, gjatë misioneve të saj të vazhdueshme në Mesdhe, shkruan “RT”.  Më parë, një avion luftarak “Mig-29” nuk ishte në gjendje të ulej në tokë, për shkak të një problemi me karburantin, të cilin ekuipazhi nuk e rregulloi dot në kohë.

Ofensiva e aeroplanmbajtëses ‘Admirali Kuznetsov’ në Siri është misioni i saj i parë që nga ndërtimi i anijes