Breshëri armësh në picerinë ku ‘thuhet’ se stafi i Hillary Clinton kryen akte seksuale me fëmijët

Një burrë është arrestuar pasi ka qëlluar me disa here rrjesht me pushkë brenda një picerie në Uashington, e cila ka qenë objektiv i një histori të çuditshëm zgjedhore.

“BBC” shkruan se askush nuk është lënduar në incidentin në Comet Ping Pong, tha policia. Një burrë 28-vjeçar nga Karolina e Veriut është po mbahet në paraburgim.

Shumë njerëz besojnë se piceria është e përfshirë në një rrjet seksual fëmijësh që presupozohet se drejtohet nga ish-kandidatja presidenciale amerikane, Hillary Clinton dhe ndihmësi i saj John Podesta.

I dyshuari thuhet se hyri në restorant dhe ii drejtoi armën një punonjësi, i cili arriti të largohej. Burri i arrestuar të dielën tha policisë se ai shkoi në restorant në “vetë-hetojë” këtë të teori të shumëpërfolur.

Teoria “pizzagate” lindi në bazë të emaileve të vjedhura të Partisë Demokratike që u publikuan nga “Ëikileaks”.

Pronari i restorantit, James Alefantis, një donator i Partisë Demokratike, shfaqet në emaile në duek organizuar një sërë fondesh.

Organizta “Reddit” por edhe mijëra përdorues pohuan se disa nga fjalët e përmendura në emaile, të tilla si “djathë, hotdog i nxehtë, dhe pica”, ishin kode për fëmijët e vegjël dhe aktet seksuale me ta, shkruan “BBC”

Teoria e çuditshme është përhapur në internet nga shuam blogerë që mendojnë se një grup njerëzish nga Partia Demokratike e kanë shëndërruar këtë piceri në qëndrën e tyre të abuzimit seksual të fëmijëve.