Chelsea fiton me përmbysje ndaj Man.Cityt, blindon kreun

Chelsea ka fituar me rezultatin 3-1 ndaj Manchester City-t dhe në këtë mënyrë të besuarit e Antonio Contes kanë blinduar vendin e parë në Premier Leaguen angleze.

Vendasit kanë kaluar të parët në epërsi, në minutën e 45-të pasi një autogoli të shënuar nga mbrojtësi i Chelseas, Gary Cahill.

Reagimi i të besuarve të Contes vjen në pjesën e dytë duke kthyer gjithçka në favorin e tyre me tre gola të shënuar nga Diego Costas (60), Ëillianit (70) dhe Eden Hazardit (90).

Duhet theksuar se në fund të ndeshjes gjyqtari ka ndëshkuar me karton të kuq Sergio Agueron dhe Fernandinho për shkak se janë përfshirë në një përleshje me kundërshtarët.

Chelsea vazhdon të jetë në krye të Premirligës me 34 pikë të grumbulluara, 4 më shumë sesa Manchester City që renditet në vendin e 3-të.