FOTO/ Kjo është modelja e mbuluar më seksi në botë

Modele e bukur nuk do të thotë të jesh e zhveshur. Halima Aden është një modele e mnuluar me shami e cila doli e dyta në konkursin e bukurisë, Miss Minnesota, por për 19-vjeçaren me origjinë nga Somalia ishte një fitore.

Në këtë konkur Halima solli bukurinë ‘e mbuluar’, një imazh ndryshë të femrës, asaj të veshur me perçe.

Ajo nuk pretendodnte të fitonte ccmimin e Miss Minnesotan, por për t’i treguar të gjithëve se mund të sfilosh edhe duke pasur respekt për traditat fetare.

Hilma është vetëm 19-vjeç dhe ka lindur në një kamp refugjatësh dhe në moshë fare të vogël u transferua në St. Cloud, Minnesota. Gjatë sfilatës së kostumeve të banjës, ajo veshi burkini, ndërsa në finale kishte veshur një fustan blu dhe një vello të verdhë të gjatë tek e cila i dukeshin superformat trupore.

8074858-3x2-940x627Halima Aden wore a navy blue, embroidered burkini — a full-body bathing suit — during the swimsuit competithalima-aden-miss-usa-today-161130-tease-02_820708b331a5564b54db86dd93e6be1d.today-inline-large