Frika nga pushtimi rus, vendet baltike nisin stërvitjet ushtarake

Në Lituani, Letoni dhe Estoni, frika po rritet dhe e ka emrin “Rusi”.

Pas shfaqi fuqinë e saj ushtarake në Gjeorgji, Ukrainë dhe tani edhe Siri, vendet baltike mund të jetë destinacioni i radhës i Moskës.

Presidenti rus, Vladimir Putin ka paralajmëruar se nuk do të ngurronte të mbrojë rusët kudo që jetojnë, fjalë që janë perceptuar si kërcënime, duke pasur parasysh që në vendet baltike jetojnë një numër i madh banorësh me etni ruse.

Nëse rreziku është real apo thjesht ‘shungullimë’ mbetet për t’u parë, por në këto vende kanë nisur stërvitjet ushtarake, raporton “The Independent”. /Syri.net/