Ironia e Trump: SHBA-ja i shet mijëra armë Tajvanit, por unë mos të pranoj një telefonatë urimi?

Donald Trump ka shkaktuar një skandal diplomatik dhe një stuhi në Twitter, duke u bërë presidenti i parë amerikan që mban një bisedë (qoftë edhe telefonike) me një lider nga Tajvani, që nga viti 1979. Telefonata ka rrezik të rrisë tensionet mes SHBA-së dhe Kinës, e cila e konsideron Tajvanin si një krahinë separatiste.

Pasi Trump deklaroi se kishte biseduar me presidentin e Tajvanit në telefon, mediat dhe vëzhguesit shpërthyen se kjo ishte një tjetër shkelje e protokollit nga ana Presidentit të zgjedhur.

Trump është kundërpërgjigjur me nje ironi të thellë, duke sulmuar ato që i ka qujatur shpesh gjatë fushatës “si standarde të dyfishta”.

” Interesante se si SHBA-ja i shet Tajvanit miliarda dollarë pajisjeve ushtarake, por unë nuk duhet të pranoj një telefonatë urimi”, ka shkruar miliarderi në Twitter./SYRI.net/