Kapen në kufi 9 refugjatë sirianë e palestinez

Disa refugjatë sirianë e palestinez janë kapur në kufi me Greqinë në tentativë për të hyrë në Shqipëri e më pas për të udhëtuar në vende të BE-së.

Burime nga policia kufitare kanë bërë të ditur për SYRI.net se mbrëmjen e djeshme janë kapur 9 klandestinë në kufirin e Shqipërisë. Ata janë ndaluar në vendin e quajtur “Mulli”.

Klandestinët janë 6 nga Siria e 3 nga Palestina, nga të cilët 7 prej tyre janë burra, 1 grua dhe 1 fëmijë i mitur.

Pasi janë ndaluar policia i ka marrë në pyetje ata. Mësohet se klandestinët kishin tentuar edhe më parë që të kalonin kufirin