Kapet në Durrësi shqiptari i kërkuar në Itali për vrasje, pritet ekstradimi (Emri)

DURRËS- Policia e Durrësit ka arrestuar me qëllim ekstradimi drejt Italisë, shtetasin Luan Haxhija 38 vjeç, banues në Durrës.

Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasin ishte shpallur në kërkim nga Interpol Roma Itali, pasi Gjykata e Pisës me vendimin Nr.94/2000 e ka dënuar me 18 vjet burg për veprat penale “Vrasja”,”Tentativë vrasje”,”Armëmbajtje pa leje” dhe “Shfrytëzim prostitucioni” parashikuar në nenet 575 ,56, 110 të Kodit Penal Italian të neneve 3 dhe 4 të ligjit Nr.75/1978.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Krimeve të Rënda Tiranë për veprime të mëtejshme.