Kryeministri dha dorëheqjen nga ultimatumi i gruas? Ja si është e vërteta

John Key ka bërë të ditur se do të japë dorëheqjen si Kryeministër i Zelandës së Re pas detë vitesh në detyrë, duke iu referuar arsyeve familjare.

Duke thënë se “është vendimi më i vështirë që ka marrë ndonjëherë”, në një deklaratë emocionale Key tha se “nuk e di çfarë do të bëj më pas”.

Key, një lider mjaft popullor, tha se është një vendim personal dhe përgënjeshtroi lajmet në media se guraja e tij 32-vjeçare, Bronagh i kishte dhënë ultimatum.

Ai deklaroi se nuk do të kërkojë një mandat të katërt në zgjedhjet e vitit 2017.

Zv,kryeministri Bill English pritet që të marrë drejtimin e qeverisë deri sa Partia Kombëtare të zgjedhë një kryetar të ri.

Key bëri një deklaratë të tillë surprizë gjatë konferencës së përjavshme. Ai caktoi datën 12 dhjetor për dorëheqjen formale.