Nga protesta në revolucion, Koreja e Jugut nuk ndalet deri në rrëzimin e presidentes

Qindra mijëra protestues u mblodhën në Seul të shtunën për të kërkuar largimin e presidentes Park Geun-hye, duke shënuar fundjavën e gjashtë të demonstratave në qytet. Protestat filluan menjëherë pasi Asambleja Kombëtare e Koresë së Jugut njoftoi të premten se kishte shtyrë për deri më 9 dhjetor një votim për shkarkimin e presidentes Park.

Presidentja ka qenë e përfshirë në një skandal për ndikim prej shumë-milion dollarësh që ka prishur imazhin e saj si udhëheqëse e fortë dhe e pakorruptuar.
Policia vlerësoi numrin e protestuesve në rreth 320 mijë vetë, edhe pse organizatorët e protestës thonë se në të marrin pjesë rreth 1,7 milionë njerëz.

Për herë të parë në historinë e Koresë së Jugut, prokurorët e cilësuan presidenten “një subjekt në hetim penal”. Ata thanë se zonja Park ishte përfshirë në akte të paligjshme që janë kryer nga mikja e saj me ndikim, Choi Soon-sil, për të detyruar konglomerate të mëdha koreane të dhurojnë më shumë se 65 milionë dollarë në dy fondacione. Choi akuzohet gjithashtu se ka kanalizuar disa nga fondet për kompanitë e saj private dhe për kontratat për miqtë e saj.

Mandati i presidentes jug-koreane përfundon në fund të vitit 2018. Po ashtu, nëse presidentja largohet tani, Korea e Jugut do të qeveriset nga kryeministri dhe duhen rreth 9 muaj për përgatitjen e zgjedhjeve të reja.

Një nga ndihmësit e presidentes gjithashtu përballet me akuza të ngjashme dhe një tjetër është akuzuar për nxjerrjen e sekreteve shtetërore.