Patozi: Ky buxhet testamenti politik i Ramës, shkëlqeu vetëm te hashashi

Ish-kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Astrit Patozi e ka cilësuar buxhetin e vitit 2017 si të fundit të qeverisë së korruptuar dhe të falimentuar të Edi Ramës.patozi

Patosi nuk kritikoi buxhetin si dokument, por theksoi se shqetësuese është ajo që ndodh me arkën e shtetit pas miratimit të buxhetit.

“Sado keq të jetë konceptuar dhe shkruar buxheti, që po shqyrtojmë, do të ishte luks nëse ne do të merreshim sot thjesht me kritikën e tekstit. Sepse unë mendoj se buxheti në vetvete, edhe më i keqi qoftë ai, është gjithsesi më i pranueshëm se ajo që ndodh me arkën e shtetit, pasi ai miratohet në parlament”, tha ai.

Deputeti i PD-së shtoi më tej se, “masakra e vërtetë vjen gjithmonë kur lukunia e kusarëve të pushtetit i vërsulet financave të brishta publike, që janë në fakt taksat e shqiptarëve”.

“Sulmi fillon që më 3 janar, për të mos thënë edhe më shpejt. Ndaj ky buxhet edhe i mirë po të ishte, do të katandisej si paraardhësit e vet. Do të copëtohej në koncensione e tendera korruptivë, në abuzime dhe shpenzime luksi, siç ka ndodhur sidomos në këto tre vjetët e fundit, që kur timonin e ka marrë në duar Edi Rama”, u shpreh Patozi.

Edhe pse ky buxhet vjen në prag të vitit elektoral, Patozi shtoi se, sërish nuk shquhet për asgjë të re.

“Ndërsa ky kryeministër, që përmes këtij buxheti na ka sjellë në parlament testamentin e vet politik, e vetmja gjë për të cilën mund të mburret në këto katër vjet është shkëlqimi dhe mjerimi i industrisë së hashashit. Ndaj edhe ky buxhet meriton të refuzohet, sepse vendet demokratike dhe të civilizuara nuk e pranojnë dot t’u nënshtrohen mafias së drogës”, përfundoi Patozi.