Rama vazhdon sulmet ndaj opozitës: Integrimin nuk po bllokohet nga Evropa, por nga PD

Kryeministri, Edi Rama në një intervistë për “Top Story” në Top Channel deklaroi se Shqipëria nuk mund t’i kërkojë BE-së që të zhbllokojë integrimin në një kohë kur ky proces po bllokohet nga brenda vendit.

Rama iu referua këtu dërgimit në Gjykatën Kushtetuese të ligjit të Vetting-ut, që është një nga kushtet kryesore për hapjen e negociatave me BE-në. Kreu i qeverisë tha se çështjet e tjera nuk janë kushte por kritere që Shqipëria duhet t’i plotësojë gjatë rrugës.

“Të gjitha të tjerat që kanë të bëjnë me 5 prioritet janë kritere që do t’i kemi në tavolinë jo deri kur të hapen negociatat por deri kur të anëtarësohemi në BE. Këto nuk janë kushte, janë aty dhe do të jetën aty’, u shpreh Rama.