Shpërthen në hapësirë anija kozmike ruse

Një anije kozmike ruse, e cila ishte nisur drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor me furnizime, ka shpërthyer në hapësirë.

Soyuz ishte lëshuar orët e para të së enjtes dhe bashkëkangjitur kishte një automjet kargo të quajtur Progress MS – 04.

Por pak më vonë nga lëshimi, Koorporata Shtetërore Ruse për Hapësirën “Roscosmos” raportoi se kishte humbur kontaktin me anijen, vetëm 6 minuta nga nisja e udhëtimit drejt ISS.

Në një tjetër deklaratë, Roscosmos tha se kontakti humbi mbi një zonë malore të Rusisë.

“Sipas informacioneve paraprake, pas humbjes së kontaktit në një zonë të pa banuar malore në Republikën e Tyva, pjesa më e madhe e pjesëve të anijes u dogjën në shtresat e dendura të atmosferës”, thuhej në deklaratë.

Mbetet e paqartë nëse ndonjë fragment nga anija ka rënë ose jo në sipërfaqen e Tokës.

Nga ana e saj, NASA konfirmoi se astronautët amerikanë dhe ata rusë që ndodheshin në bord janë shëndoshë e mirë.

Anija do të dërgonte 2.7 ton furnizime, përfshirë ushqim, oksigjen dhe karburant për Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, ISS. /klanhttps://youtu.be/Qo8EEZwUFvc