Trafikonin 20 emigrantë në javë nga Shqipëria në Britani

Këta shtetas në bashkëpunim me njëri tjetrin gjatë periudhës së viteve 2012-2013 që kanë qenë në detyrë, në bashkëpunim me njeri tjetrin i kanë shkaktuar shtetit një dëm prej 209 milion lekë si rezultat i ankandeve publike të kryera në atë periudhë ku kanë favorizuar firmën e shtetasit T.B.

Për këta shtetas Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, ndërsa për shtetasin Qemal Vrenozi masën e sigurisë “Arrest shtëpie”.

Katër shqiptarë të dyshuar për përfshijen në trafikun e qënieve njerëzore si pjesë e një grupi kriminal të organizuar janë arrestuar në Luton mëngjesit të së enjtes , 1 dhjetor.

Të arrestuarit janë Albert Fikaj, 32 vjeç, Afrim Sykaj, 41 vjeç, Qemal Isaj, 35 vjeç, and Valmir Sokolaj, 28 vjeç. Ndaj tyre kishte urdhërarrest ndërkombëtar.

Ata dolën para gjykatës së Westminster dhe u lanë në burg, dhe do të ekstradohen drejt Belgjikës për hetime të mëtejshme.
Katër persona të tjerë janë arrestuar në Ghent të Belgjikës, pasi dyshohet se janë pjesë e kësaj organizate kriminale.

“Grupi dyshohet se merrej me trafikun ilegal të emigrantëve nga Shqipëria drejt Britanisë së Madhe përmes Belgjikës me anë të kamionëve. Ne besojmë se këto katër të arrestuar janë anëtarë të një grupi që arrinin të fusninn në Britani rreth 20 emigrantë çdo javë” tha Paul Perri, përfaqësues i agjencisë kombëtare të krimit i cituar nga mediat britanike, informon Ora News.