Zbardhet telefonata Rama-Cipras, media greke:Tone të forta,agresivitet

Një bisedë telefonike me tone të acaruara, e agresivitet mes kryeministrit të Shqipërisë, Rama dhe homologut grek Cipras.

Kështu e kanë përcaktuar mediat greke telefonatën e gati dy javëve më parë mes dy kryeministrave, pas ndalimit të dy shoferëve të ministrisë sonë të Jashtme, me tekstet shqip, akuzuar për përmbajtje të hartave me Shqipërinë e Madhe.

Në një raportim të sajin “Kathimerini” zbardh detaje nga telefonata mes dy kryeministrave, duke e përshkuar bisedën me një klimë të tensionuar mes tyre. .

Gjithçka ndodhi mesditën e 22 Nëntorit, e cila sipas gazetës greke “ka qenë jo pak nervoze për kryeministrin Cipras pas telefonatës me homologun shqiptar”.

Duke iu referuar burimeve të veta “Edi Rama i është drejtuar me tone të larta dhe agresive kryeministrit grek, Aleksis Tsipras duke i kërkuar sqarime për ndalin e dy punonjësve të Ministrisë së Jashtme shqiptare”.

Ndërkohë, sipas gazetë greke, reagimi i Cipras ishte i menjëhershëm. Ai nuk u befasua nga tonet e larta të Rama dhe reagoi ashpër. Cipras reaportohet t’i ketë thënë Ramës se “është e paimagjinueshme që diplomatët, që kishin mandatin politik për të minuar marrëdhëniet mes dy vendeve të transportojnë libra për nxënësit, me synim konvertimin e pikëpamjeve drejt mendësive irredentiste”.

Më tej gazeta shkruan se telefonata ka patur prapavijë të fortë diplomatike në Bruksel para shpalljes së raportit vjetor të Komisionit Europian për Shqipërinë, që ka rekomanduar hapjen e negociatave për anëtarësim.

Kjo, sepse Italia dhe Austria u bënë “mur” duke penguar përfshirjen në raport-progresin e Shqipërisë për çështje që lidhen me minoritetin grek.