Rendi i ri botëror dhe Presidenti Trump

Shkruan: Ajet Delaj, New York

Ne paranteze dua te them se Amerika ka udhehequr boten pergjate 100 viteve te fundit dhe nuk ka asnje arsye te ndodhe ndryshe as ne dekadat qe do te vijne. Kjo vertetohet me se miri me shqetesimin qe elitat boterore po perjetojne keto dite te trumfit te levizjes se Presidentit Trump sepse e dine mire qe “Levizja Trump” do te kaloje edhe nga “çifligu” i çdonjerit prej tyre.

“Levizja Trump” e udhehequr nga Presidenti aktual Donald J. Trump nisi si nje levizje kunder establishmentit te korruptuar te Washingtonit gje qe fitoi zemrat dhe shpirtat e miliona Amerikaneve dhe nuk kishte se si te ndodhte ndryshe per nje popull dhe nje komb qe e dashuron lirine dhe prosperitetin.

Nese e keni ndjekur fushaten elektorale te fitores se Presidentit Trump dhe fjalimin e tij me rastin e betimit si President i 45-te i Shteteve te Bashkuara establishmentin e korruptuar te Washingtonit nuk e ka ndare ne demokrate apo repuplikane sepse realisht ata kane qene dhe jane bashke ashtu siç jane ne Shqiperi e ne t’gjithe Evropen.

Pra, modeli Amerikan eshte shtrire ne hemisferen ku ka pasur ndikim dhe interesa estabilishmenti i korruptuar i Washingtonit dhe kjo eshte edhe asyeja kryesore qe i tremb partneret apo me mire te themi ortaket e Washingtonit ne Evrope e me gjere deri ne Australi apo Zelanden e Re.

Kjo eshte ne vija te pergjithshme “Levizja Trump” persa i perket pozicionit te saje ne lidhje me qendrimin ndaj korrupsionit te estabilishmentit te Washingtonit sepse realisht Presidenti Trump nuk ka thene nje fjale te vetme deri tani per korrupsionin global. Identifikimi i elitave te korruptuara ane e kane botes me estabilishmentin e Washingtonit nuk vjen nga kercenimet e Adminstrates se re Amerikane, por vjen nga modeli i ri Amerikan per shoqerite e tyre.

Meqe shtypi shqiptar i ndikuar nga Sorra (George Sorros) nuk eshte marre fare me idene qe perçon Amerika, ne anen tjeter “Levizja Trump” rrok nje game shume te gjere te organizimit dhe funksionimit te institucioneve dhe shoqerise Amerikane qe per shumicen e popullit Amerikan ngjallin shprese te ligjshme.

Per opinionin publik shqiptar, estabilishmenti i korruptuar i Washingtonit pergjate 8 viteve te fundit me rritjen borxhit te jashtem te Amerikes nga 10 trilion dollar ne 19.9 trilion dhe ne fushaten e fundit elektorale nuk e thane nje fale te vetme as se ku shkuan te gjitha ato para dhe as se si do e ndalnin kete theqafje. Kaq per te kuptuar estabilishmentin e korruptuar te Washingtonit me pak fjale.

Vrapimin e politikaneve shqiptare ne sheshin e inagurimit te Presidentit te 45-te Donald Trump pa pasur nevoje per ftesa por jo se nuk ka pasur pergjate cermonise inauguruese ne institucionet e Washingtonit me 19 e 20 Janar 2017 sepse nje te tille e kam pasur une me barcode dhe te perdorshme vetem me ID dhe tentativave per te fituar kapital politik nepermjet propogandes siç kane bere pergjate 27 viteve te fundit.

Realisht nuk mund te perjashtoj pjestare te pushtetit aktual si pjese e establishmentit te korruptuar shqiptar, por nese ka estabilishmet te korruptuar ne Shqiperi, kete estabilishment e udheheq pushteti i djeshem qe eshte rehatuar ne opozite dhe perpiqet te bllokoje çdo reforme qe synon per te ndryshuar gjendjen ne Shqiperi.

Po behet propogande nga establishmenti i korruptuar shqiptar ndaj perpjekjes serioze te Ambasadorit Donald Lu dhe Kryeministrit Rama per te instaluar shtetin ligjor ne Shqiperi se gjoja eshte inicuar nga George Sorra dhe harrojne me dashje se Ambasadori Lu eshte ambasador karriere dhe reformen ne drejtesi e ka udhehequr zyra juridike e FBI-se, po ajo zyre qe ka nisur luften ndaj estabilishmentit te korruptuar te Washingtonit nen udheheqjen dhe filozofine e Presidentit Trump.

Po ashtu harrojne se Kryeministri Rama ka vizituar zyrat qendrore te FBI-se ne kuader te perpjekjeve te mundimshme te aprovimit dhe implementimit te reformes ligjore ne Shqiperi dhe nuk arrij te kuptoj se perse Kryeministri Rama nuk ja u tregon shqiptareve disa rreshta nga ajo marreveshje me FBI-ne Amerikane, padyshim istitucionin me prestigjoz te botes ne fushen e zbatimit te ligjit.

Pamvarsisht gabimit qe beri Kryeministri Rama me prononcimin e tij ndaj fushates se presidentit Trump, sigurisht i ndikuar nga partneret e tij idologjike ne Washington per mendimin tim Kryeministri Rama eshte shume me afer se opozita aktuale me filozofine e rendit te ri boteror te udhehequr na Amerika ne kuader te filozofise se “Levizja Trump”.
Ajo çfare do i sugjeroja Kryeministrit shqiptar dhe shtypit qe e mbeshtet ne Shqiperi te mos mbesin peng i filozofise se majte, por te ecin me shpejtesi maksimale me ngritjen e institucioneve te reja te drejtesise dhe fillimin e punes sepse me siguri do te rezultojne te sukseshme ne luften kunder krimit te organizuar.

Nuk ka sherbim me te mire qe mundesh t’ju besh shqiptareve edhe ne kuader te “Levizja Trump” dhe rendit te ri boteror sesa perpjekja serioze per te instaluar shtetin ligjor ne lufte te pakompromis ndaj krimit te organizuar dhe korrupsionit ne Shqiperi.

Lufta ndaj krimit te organizuar dhe korrupsionit nuk eshte me nje deshire e elitave politike e aq me pak vazhdimi i propogandes ne kete drejtim siç ka ndodhur deri tani, por eshte nje test i fuqishem me perkrahje te drejteperdrejte te “Levizja Trump” se kush do i perkase se shkuares dhe kush do te synoje te ardhmen.

Nese eshte dikush qe punon ne kuader te frymes se “Levizja Trump” ne Shqiperi qe dy vjet padyshim qe eshte Ambasadori i shkelqyer Donald Lu dhe mbeshtetesi i tij Kryeministri Rama qe megjithse mund te mos jem dakort per shume gjera me z. Rama persa i perket perpjekjes per te instaluar shtetin ligjor ne Shqiperi ne kuader te projektit te FBI-se dhe punes se Ambasadorit Lu nuk ke çfare te thuash perveç inkurajimit dhe urimit.

Si shtetas Amerikan dhe perkrahes modest i fushates se fitores se Presidentit Trump u bej thirrje te gjithe atyre qe e duan Shqiperine nen sundimin e ligjit dhe drejtesise qe t’i shfrytezojne te gjtitha kontaktet me Administraten e re te Presidentit Trump dhe t’i bejne thirrje per te mbeshtetur punen e Ambasadorit Lu per implementimin me sukses te reformes ne drejtesi, frymezuar kjo edhe nga filozofia e “Levizja Trump” qe me siguri do ndryshoje boten.

Fatmirsisht, per te miren e njerezimit ne kuader te frymes dhe filozofise se “Levizja Trump”, estabilishmentet e korruptuara qe kane marre peng jeterat e qytetareve ku jane ngritur po numrojne tashme jo ditet por oret dhe minutat per t’i perkitur perfundimisht historise se drejtesise qe po vjen.

2 thoughts on “Rendi i ri botëror dhe Presidenti Trump

  • January 29, 2017 at 3:13 am
    Permalink

    Mos u shqeteso “mali” se Rama e ka uruar Prresidentin Trump dhe nuk e ka shikuar te arsyeshme te te njoftoje ty . Se paku Rama tha ato qe mendonte apo i thane qe ti thoshte po ju qe heshte dhe shkuat si perverse ne Konventen e Demokrateve kus jeni. Rama perfaqeson te majten megjithse edhe mund te mos ii thoshte shume gjera po ju ke perfaqesoni shoku “mali” qe me siguri je koder se je shume ulte. Tung

  • January 26, 2017 at 7:13 pm
    Permalink

    O ti , harxhoi keto rreshta per ti bere thirrje rama skizofrenit , soristit te droguar , me gjith grate soriste qe ka ( qe nga ajo perversja fico , deri tek kjo plehra lindita , gruaja e shokut ) qe te uroj presidentin e ri amerikan !! Se ato qe tha me ze e figure tek cnn kunder presidentit Tramp jane aty ! Po qe ta laj m… me sh … keshilloje ti qe te shkruaj telegram urimi , jo per vehte , po per ne !

Comments are closed.