KURIOZITETE Bashkimi i madh i Jupiterit dhe Saturnit/ Fotografitë mahnitëse tregojnë “Yllin e Krishtlindjeve”që shkëlqen në qiell

Jupiteri dhe Saturni janë bashkuar mbrëmjen e kaluar duke dhënë një pamje mahnitëse në qiell. Moti i vrenjtur shkatërroi ngjarjen që ndodhi pas shumë vitesh. Por për fat të mirë fotografët në të gjithë botën ishin në gjendje të kapnin fotografitë mahnitëse.

Planetët nuk do të rreshtohen përsëri afër deri në vitin 2080. Është një ngjarje e njohur si ‘Lidhja e Madhe’. Planetët u shfaqën së bashku në horizontin jugperëndimor pak pas perëndimit të diellit dhe ishin aq të ndritshëm saqë mund të shiheshin nga shumica e qyteteve. Me sy të lirë ata dukeshin si një yll.