Sondazhi itaian: Edi Rama fiton mandatin 3 me 72 deputet, plus 1 Tom Doshi = 73

Report TV ka publikuar sondazhin e radhës të kompanisë Piepoli, në rang kombëtar lidhur me zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Nëse do të votohej, sot Partia Socialiste do të fitonte në kufijtë e minimales që duhen për të formuar qeverinë. Sipas sondazhit PS fiton 69-73 mandate ose 48-52 % të votave në rang vendi.

Në krahasim me zgjedhjet e 2017 ku morën 43 mandate, PD dhe aleatët njohin rritje ku sipas sondazhit të sotëm mund të marrin 39-43 % të votave e përkthyer në  56-58 mandate.

Ajo që shënon tkurrje të votave krahasuar me 2017 është LSI, e cila merr  3.5-7.5 % të votave e përkthyer në 8-10 mandate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *