Vota është detyrim qytetar ndaj vetes e poashtu ndaj familjes e shoqerisë

Shkruan: Ajet Delaj, New York

 

Mungesa e votes se lire pergjate gjysmes se dyte te shekullit te 20 ka prure per shqiptaret vuajtje e krime te pafund. Kaq besoj eshte mjaftueshem per te sensibilizuar cdo shqiptar qe te ushtroje te drejten e votes, e drejte qe per fatekeqesine e shqiptareve ka ardhur shume vone nder ne .

Madje sundimtaret e shqiptareve akoma vazhdojne t’ju a mohojne voten gjysmes se popullit shqiptar(diaspores) e atyre qe jetojne ne Atdhe mundohen t’ju a tjetersojne vullnetin me varferi, komisioner militant partiak truthare e deri me shitje vendesh pune e sherbime thua se shtetin Shqiptar ju a ka pas lene baba trashigim.

Natyrshem interesat e personit jane të nderthurura me ato te shoqerise ku padyshim politika dhe vota jane dy element qe ndikojne drejteperdrejte ne jeten e cdonjerit e shoqerise ne tersi.
Pra sensibilizimi i shoqerise per voten e politiken nga ana e intelektualve eshte ne detyrim qytetar per bashkeatdhetaret e tyre e vete Atdheun e ardhmerine e tije.

Deshiroj te ve theksin tek dallimi ndermjet politikes e politikaneve qe shpeshere jane dy gjera krejt te ndryshme e po aq here njerzit i ngaterrojne here nga padia e here me qellim.
Ne zhargonin tone tone te perditshem shpesh degjojme e lexojme se politika eshte ku… e politikane njesoj te piste.

Kjo jo vetem nuk eshte e vertete por ju sherben pikerisht kesaj kategorie politikanesh duke promovuar indiferencen sherbyesin me te mire te tyre e njekohesisht varremihes i interesit publik.
A ka shqiptar qe mendon se estabilishmenti i korruptuar i 30 viteve te fundit qe ja u ka mohuar te drejten e votes gjysmes se shqiptareve e kane bere per interesin e Shqiperise e shqiptareve?
Kurrsesi jo.

A ka ardhur koha tashme qe forcat politike e politikanet qe ju kane hequr shqiptareve të diaspores të drejten e votes, kete të drejte fondamentale duhet të ndeshkohen me vote nga vllezrit e motrat tona ne Atdhe????

Sigurisht qe po.

Pasi me politike fale internetit kemi mundesi të angazhohen nga të kater anet e botes ku na kane degdisur politika kriminale e 30 viteve të fundit megjithse edhe ne kete fushe kemi shume per te bere kryesisht ne kapercimin e praktikave te revolucionit kulturor kinez te anonimatit.

Shqiptaret duhet ta kene kurajon qytetare qe ti thone te bardhes te bardhe e te zezes te zeze duke i bere sherbim edhe politikes e natyrshem ardhmerise se gjithsecilit e Atdheut.
Une madje shkoj me tej, diaspora ashtu siç i mbeshtet familjaret ne Atdhe ashtu duhet të interferoje e orjentoje po them me se pakti familjaret e tyre për të votuar pasi sivjet pa me të voglin dyshim cdonjeri ka të drejte të zgjedhi deputetin e tije te preferuar duke mos lejuar riciklimin e atyre qe kane perjashtuar nga e drejta e votes gjysmen e popullit shqiptar qe jeton ne perendim pa permendur mekatet e pse jo edhe krimet e tjera.

Shqiptaret duhet ta dine se e drejta per te votuar e zgjedhur deputetin e preferuar nuk erdhi si pasoje e vullnetit te estabilishmentit te korruptuar te 30 viteve te fundit por si pasoje perpjekjeve te nje grupi deputetesh opozitare e padyshim mbeshtetjes qe moren nga opinioni publik shqiptar.

E megjithe ate prap u munduan qe me veprime antikushtetuese te shkeljes se barazise se votes te krijojne privilegjin e vazhdimsise se sundimit te tyre 30 vjecar.

A duhet ta dine shqiptaret se perse partite e vogla u paraqiten me lista 100% te hapura kurse estabilishmenti 30 vjecar nuk e beri kete madje refuzuan qe te dalin me emer para shqiptareve.
A duhet dhe a e meritojne ndeshkimin estabilishmenti i korruptuar 30 vjecar nga elektorati shqiptar thjesht per kete deformim kushtetues pasi nuk po shkoj me tej se per te renditur mekatet , krimet e mekataret do me duhej nje roman i tere.

Do doja të pyesja të gjithe shqiptaret nese ka ndonje ndryshim madhor ndermjet regjimit komunist qe ndalonte voten e lire e sundimtareve post komuniste qe ja mohojne voten gjysmes se popullit shqiptar (diaspores) apo deformojne vullnetin e shprehur me vote duke cenuar ndershmerine dhe lirine e saje.
Apsolutisht JO.

Po i referohem vetem mungeses se te drejtes votes e deformimit te vullnetit te shprehur me vote për të qendruar brenda kontekstit të shkrimit pasi politikane e pushtetare qe kane shume e shume mekate të tjera perveç mohimit të votes ka me shumice ne Shqiperi qe domosdoshmerisht duhet te ndeshkohen me vote .

Nuk mendoj se ka njeri tju tregoje shqiptareve se per ke duhet te votoje duke ju referuar posterave apo numrave pasi edhe ato i kane printuar me leket qe ju kane vjedhur shqiptareve nder vite.
Veprimtaria kriminale e politikaneve shqiptare eshte zhvilluar ne truallin shqiptar e kurrizin e zverkun e shqiptareve keshtu qe askush nuk i njeh politikanet e tije se sa shqiptaret .

Shqiptare mos e humbni rastin me i zbritur pa majte nga kurrizi e zverku juaj ato shushunja qe ju kane pire gjakun po te doni per me shume se 76vjete ata e gjeneza e tyre.

Bejeni kete per veten tuaj qe keni vuajtuar aq shume , bejeni kete per te ardhmen e femijve tuaj qe i keni akoma ne vater e sidomos per ata qe ju a kane debuar nga shtepia e Atedheu duke ju a thare shtepine e zemren.

Kombi shqiptar ka nxjerre Gjergj Kastriotin e Nene Terezen e te jeni te bindur qe ka burra e gra , djem e vajza madje edhe andej nga fundi i listave te partive te zote per te marre fatet e shqiptareve ne duart e tyre mjafton qe te jene te ndershem e te paster si vete populli , pra zgjidhni njerin si ju e as mos e coni nepermend qe te mos shkoni te votoni. Shqiptare fati dhe e ardhmja juaj , e femijve tuaj , madje e Atdheut tone eshte ne doren tuaj.
Kaq e thjeshte