Po ktheheshin nga një mision sigurie nga kufiri me Malin, vriten 16 ushtarë nigerianë gjatë një sulmi

Një pritë mbi një patrullë ushtarake pranë kufirit të Nigerit me Mali vrau 16 ushtarë Niger dhe la një të zhdukur, tha qeveria, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Patrulla po kthehej nga një mision sigurie pranë kufirit me Mali në Tillia në pjesën veriore të rajonit Tahoua të Nigerit kur u sulmua nga një bandë burrash që vozisnin me motorë të Shtunën në mbrëmje, tha Ministria e Brendshme në një deklaratë të Dielën vonë. Gjashtë ushtarë të tjerë u plagosën në pritë.

Ushtria e Nigerit kapi gjithashtu një grup ekstremistësh të dyshuar të Premten mbrëma, duke vrarë të paktën 24 që po përgatiteshin të sulmonin Baibangou, një fshat rreth 100 kilometra (62 milje) në veri të kryeqytetit, Niamey, sipas një deklarate nga ministria e mbrojtjes.

“Ndërsa ishin në paraburgim policor, përpara se të transportoheshin në Niamey, terroristët e dyshuar u përpoqën të shpëtonin rreth orës 4 të mëngjesit dhe 24 prej tyre u qëlluan për vdekje nga ushtria,” tha ministria e mbrojtjes.

Të dy incidentet janë duke u hetuar zyrtarisht.

Niger dhe Burkina Faso dhe Mali fqinjë po luftojnë me përhapjen e dhunës vdekjeprurëse ekstremiste nga grupet e lidhura me al-Kaidën dhe grupin e Shtetit Islamik. Dhuna në rritje ka vrarë mijëra njerëz dhe ka zhvendosur qindra mijëra pavarësisht pranisë së trupave rajonale dhe ndërkombëtare.

Në Nigeri, qindra civilë janë vrarë tashmë këtë vit.

Në janar, të paktën 100 njerëz u vranë në fshatrat perëndimore të Nigerit, Tchombangou dhe Zaroumdareye.

Në Mars, një seri sulmesh në fshatrat pranë kufirit të trazuar të Niger me Mali la të paktën 137 njerëz të vdekur në dhunën më vdekjeprurëse për të goditur kombin e Afrikës Perëndimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *